Vychutnejte si tyto zdravé, a přitom chutné omlazující potraviny. Jsou bohaté na antioxidanty a zpomalují tak stárnutí organismu.
Chrání také naše srdce a cévy a pomáhají v prevenci demence. Obohatit svou stravu o antioxidanty je mnohem snadnější, než si myslíte.
Kult mládí
Pryč jsou časy, kdy si žena ve třiceti ostříhala vlasy, kadeřnice jí udělala trvalou a těch 10-20 kg navíc po dětech zůstalo na stálo. Dnešním kultem je mladistvý vzhled i v (dříve) pokročilém věku. Celebrity se předhánějí v přehlídce vyhlazených tváří a vysportovaných těl 40 i 50+.
Dožíváme se sice vyššího věku, ale naše těla se v základu zase tolik nemění. A tak dáváme vydělat výrobcům „zázračné“ kosmetiky a různých výživových preparátů, plastickým chirurgům a „omlazujícím“ klinikám. Dokáží mnohé, ve výsledku se tyto cesty mohou obrátit spíše proti nám. A vidíme to zase na těch celebritách…
Mladý vzhled „od přírody“
Přírodu moc neoklameme. Sama příroda nám přitom ale nabízí cestu, jak svůj věk oklamat.
Ta rovnice je jednoduchá. Co tělu dáme, to dostaneme.
A tělo nás bude mít rádo hlavně za:
- pravidelný pohyb
- dostatek spánku
- snížení stresu
- kvalitní vyváženou stravu
A ve stravě mu můžeme tělu dopřát potraviny, které mu přirozeně pomohou bojovat s negativními vlivy toxického prostředí. Těmi hrdinnými bojovníky v našem těle jsou tzv. antioxidanty. A těmi zlosyny jsou tzv. volné radikály. A v rámci akčních hrdinů a zlosynů to nejsou žádná „béčka“.
Volné radikály stojí na prvopočátku těch hlavních závažných nemocí: onemocnění srdce a cév, několika druhů rakoviny a demence. Volné radikály vznikají v našem těle především:
- vlivem znečištění životního prostředí
- kouřením
- škodlivými látkami v potravinách
- stravou bohatou na cukry a „špatné tuky“, tj. nenasycené mastné kyseliny
(více si můžete přečíst v odborném článku zde)
Pokud je volných radikálů v našem těle hodně, říká se tomu oxidační stres a tento stav výrazně urychluje stárnutí organizmu.
Náš životní styl – s množstvím průmyslově zpracovaného jídla, závislosti na lécích místo přírodních léčivých látkách a vysoké zátěži ze znečištěného životního prostředí – způsobuje, že jsme oxidačnímu stresu vystaveni už od mládí. Proto je dobré zařadit do jídelníčku co nejvíce potravin bohatých na antioxidanty. A které to jsou?
Omlazující potraviny
Kolik antioxidantů daná potravina obsahuje, hodnotí tzv. ORAC skóre (oxygen radical absorption capacity).
A jíst stravu bohatou na antioxidanty nemusí vůbec bolet.
První desítce totiž vévodí čokoláda! V závěsu s ořechy a spoustou dobrého ovoce.
Čokoládou se zde samozřejmě myslí OPRAVDOVÁ ČOKOLÁDA. Antioxidantem je v čokoládě kakao, ne bílý rafinovaný cukr, ne mléko, ne různé náhražky. Plná na antioxidanty je čokoláda s minimálně 70 % kakaa, které bylo šetrně zpracované a uchovalo si tak všechny prospěšné látky. Proto je také na špičce žebříčku přírodní kakao. Tedy nezpracované alkalizací a pro úplně nejvyšší ORAC skóre také z nepražených kakaových bobů.
Čokoláda obsahuje dvakrát tolik antioxidantů než brusinky a pětkrát tolik co dnes tak opěvované góji (kustovnice čínská).
Všechny potraviny v žebříčku jsou snadno dostupné v místních podmínkách. Není nutné jíst drahé importované potraviny jako artyčoky, granátové jablko nebo už zmiňované góji, které je navíc pěstované v Číně a často plné jiné chemie.
V žebříčku je uvedené ORAC skóre na 100g potraviny.
Anti-aging elixír
Omlazující potraviny si můžeme dopřát i jako nápoj.
Šípky, zelený čaj nebo zázvor mají skóre velmi vysoké, ale v čaji jich tolik nevypijeme. Absolutním šampiónem je dnes tolik populární kurkuma. Té si dáme samozřejmě jen špetku. Vychutnat si ji můžete třeba v různých ovocných smoothie. Skvěle si rozumí se zázvorem a citrusy.
Antioxidanty nám coby bojovníci proti škodlivým volným radikálům pomáhají:
– zpomalit stárnutí
– prozářit, hydratovat a vyhladit pleť
– ochránit zrak
– v prevenci infarktu a srdečních onemocnění
– v prevenci některých druhů rakoviny (plic, prsu, prostaty, a dalších)
– ochránit nás před demencí
Neexistuje žádná doporučená denní dávka antioxidantů. Čím více, tím lépe. Samozřejmě musíme brát v úvahu i kalorickou hodnotu potravin.
Pokud si např. dopřáváme čokoládu se 70 % kakaa každý den, měla by se naše „denní dávka“ pohybovat kolem 30 g.
Náš tajný anti-aging tip:
Čokoláda s 89 % kakaa z vybraných kakaových bobů z Peru se zázvorem a kurkumou
Toto je antioxidační bomba na třetí (kakao-zázvor-kurkuma). A navíc je těžké si ji neoblíbit.
Obzvlášť pokud milujete asijskou kuchyni, tak této čokoládě nepochybně propadnete.